niedziela, 29 września 2013

Arena 2013 "SCOOBYDOO I ZAGADKA ZNIKAJĄCEGO WARGEARU"

Słowo od autora: Dla jednych minęło wiele miesięcy od mojego ostatniego wpisu. Inni czują, jak gdyby czytali go ledwie kilka chwil temu. Czas w Warpie płynie inaczej niż w naszym wymiarze, co wiedzą wszyscy zagorzali fani Warhammer'a 40,000. All in all - praca dojebała mnie do tego stopnia, że nie mam ani energii, ani weny by tworzyć kolejne ambitne na potęgę wpisy )*( Nevertheless - przebłyski się zdarzają. Może kolejny wpis pojawi się szybciej niż po kolejnych trzech miesiącach czasu rzeczywistego...

A teraz do konkretów: Jesteśmy już po Arenie 2013. Dla przypomnienia Arena to coroczny Turniej Warhammer'a 40,000 klasy Master (czyli najwyższej pośród Polskich Turniejów). Event, który co roku zaskakuje czymś nowym, emocjonuje, przeciera pewne szlaki... i tym razem dochował tradycji. O Arenie można by było napisać wiele, ale skoncentruję się na sprawie, która budziła największe emocje: Chodzi o "zagadkę znikającego wargearu".

 
Już na samym początku tegorocznej Areny uczestnicy, poddający swoje Armie ocenie modelarskiej, zauważyli tajemnicze "znikanie wargearu" z rozpisek. Z początku znikały pojedyncze bronie, elementy wyposażenia, modele, później całe oddziały. Zdarzały się nawet przypadki znikania punktów za rozpiskę i modelarkę! Zaniepokojeni tym zjawiskiem uczestnicy poprosili o pomoc. Tak się trafiło, że obok najlepszego możliwego wyboru na detektywa - znaczy się mnie - gracze zadecydowali postawić na sprawdzone metody i wezwali brygadę Scoobydoo!


Łącząc swoje siły z bohaterami kreskówek, jak zwykłem to czynić, ruszyliśmy w tango. Zgłębiając tajniki teorii spiskowej i zagadki znikającego wargearu, przesłuchaliśmy licznych świadków. Bezowocnie staraliśmy się dociec przyczyny zjawiska 'znikania' elementów rozpiski. Z pomocą przyszedł nam jak zwykle niezawodny Sławek B. Sławek słynie ze stoickiej postawy i chłodnego podejścia do życia. Jego pozytywnego usposobienia i pogody ducha nie wzburzyły nawet wieści o zniknięciu Devourerów z Warlorda Hive Tyranta. Inny gracz na miejscu Sławka dostał by szału i wkurwiał się jak ranny byk, ale nie on. I tak z uśmiechem od ucha do ucha, Sławek wyjaśnił nam powód tajemniczego "znikania". Po chwili zdemaskowaliśmy winowajcę, którym oczywiście był:

Emanuel Furmańczyk!

Zaraz... przecież to maska! Złoczyńcą, stojącym za znikaniem ekwipunku był:

Dyrektor MDK przy ulicy Grunwaldzkiej!

Kurwa mać... maska pod maską!

Za znikającym ekwipunkiem czaił się bowiem on, lord zła i skurwiały, heretycki ancymon spustoszenia...


Herbi, aka Spejsu, aka Analny Gremlin Ciemności, aka Sędzia Główny, aka Michał Herbergier!


"I udało by mi się, gdyby nie te wścibskie dzieciaki!"

W gwoli wyjaśnienia: Na Arenie nikt nie pierdolił się w tutti frutti i bez pardonu wykreślano z rozpisek gear/weapony/modele, nie spełniające wymogów WYSIWYG. Prawdą jest, że wymagania sędziów były wysokie, ale wspierając ich decyzję o podniesieniu poprzeczki powiem, że na tegorocznym ETC też nie owijano w bawełnę i modele miały Mindfuck Scaraby i inne niespotykane Geary. Ba - niektórzy Arenowi gracze przewidzieli wymogi WYSIWYG'u i tak jak przykładowo Piszczu (Fistingowa łapa na Szałasie Tau Generale, Commanderze, Uber Warlordzie) wymodelowali odpowiedni ekwipunek. Tym, którzy nie mieli tyle wyobraźni, rozpiski pustoszały. Niektórzy chwytali się brzytwy i tym sposobem najlepszym motywem jaki widziałem był Afruniu z magnetycznie umocowanym Chainfistem Termosów na swoim Tau Commanderze. W końcu w dexie Tau Fisto-Łapy brak, więc ta improwizowana 'konwersja' zadziałała na korzyść rozpiski, jeśli nie na korzyść oceny modelarskiej. To chyba wyraźny sygnał, by w przyszłości modelować wszystko co się da, ale jak określić gdzie przebiega granica między gearem wymaganym, a tym nie określonym wymogami WYSYWIGU?


A skoro jesteśmy w klimacie zagadek to i dla Was zagadka: Do kogo należy przedstawiona na poniższym zdjęciu łysinka? Odpowiedzi zamieszczajcie w komentarzach, których ilość prawdopodobnie nie przekroczy dwóch, czy tam trzech, ale chuj - jeden to i tak wpizdulec XD
 Pozdro600!
Nazroth

21 komentarzy:

 1. A co konkretnie było wykreślane? Na przykład SM-i taktyczni, nieposiadający granatów ani Bolt Pistoli?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. XD Albo masz wysublimowane poczucie humoru, w które mocno wierzę, albo jesteś strasznym zjebem drogi Cylindryku.

   Usuń
  2. Raczej serio się pytam, skoro przechodziło takie coś jak Chainfist Terminatorski na Commanderze Tau (jako co tak w ogóle? Od kiedy Tau mogą mieć Chainfisty??? Toż to zwykły proks jest! I to na Masterze przechodzi?)...
   Także serio się pytam o jakieś bardziej szczegółowe przykłady.

   PS: Poczucie humoru ciężko u mnie znaleźć. Zwłaszcza po całym dniu schylania się nad figurkami + walka z komputerem, aby łaskawie działał...

   Usuń
  3. Dobrze, niechaj będzie. Ukłon w stronę trollinu ale nakarmię Cię ;)
   Kasowane z rozpisek były min: meltabomby, mindshackle scaraby, uber tau uber glove'y, tyranto twin devourery, IG hbki na vendkach, combi-weapony - wszystko z powodu braku tegoż gearu na modelu. Jak świat stary i pojebany, tak nie kasowano SM bez bolt pistoli, czy granatów - kasowano gear wykupiony dodatkowo, a nie przedstawiony na modelu.

   Usuń
 2. Czyli taki Rhinos bez Searchlighta i Storm Boltera by przeszedł? Przecież to nie jest Gear dokupywany (mowa o Rhinosach SM/CSM).
  Combi-Bolter zamiast Storm Boltera (i odwrotnie) przechodzą?
  W jakim zestawie jest Melta Bomba właściwie?
  Czym się różni w takim razie Mindshackle Scarab od zwykłych Scarabów, które mogą się pojawić na podstawkach dla ozdoby? Czy też nie wolno (sic!) używać Scarabów jako ozdoby podstawki?
  Co z amunicją Sternową, bo jak patrzyłem na wypraskę, to ma ona własny bits (taki paseczek z 4 typami amunicji).
  Co z amunicją do HB scoutowego, Hellfire bodaj? Jak to właściwie przedstawić?
  Jak przedstawić Veteraństwo czasem (na przykład jest za mało danych od GW, jak w danym Zakonie przedstawia się Sierżantów, a jak Sierżantów Weteranów?)?
  Jak przedstawić różne poziomy Magostwa?
  Volkite Caliver/Charger (te długie/krótkie karabinki) przejdą jako broń Gravitacyjna?
  I pytam się absolutnie serio, pókim na etapie robienia armii. :)
  Jak przedstawić miny od Scout Bike'ów? Miny na podstawce? Tylko po co Biker miałby na swoją własną minę wjechać?
  Jak przedstawić "Aura of Dark Glory", "Gift of Mutation", "Ichor Blood", "Veterans of the Long War"?
  I tak, trochę mi się nudzi, ale w sumie staram się ostatnio dawać swoim modelom te cholerne granaty, amunicję dodatkową i pistolety... jakkolwiek bitsy mi się kończą i chyba trzeba będzie robić kopie. :/ A że temat został poruszony, i, jak widzę, na poważniej... :)
  Czy w takim wypadku są jakieś bonusowe punkty? ;)

  Czy też mam iść męczyć Spejsa na GV? :P


  PS: Captcha: "suciak"... WTF?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ehh Cylindryk po co chcesz to wszystko wiedzieć, skoro i tak nie jeździsz na duże turnieje? Trujesz dupę XD

   Ja mam prostą wykładnię:
   Jak coś jest na bazie i jest tego dużo, a w pudełku za mało dla każdego modelu to wg. mnie powinno nie być oceniane. Przykład to bolt pistol u SM, czy granaty u Eldarów. Zresztą ja takie rzeczy rozpatruję oddziałami - jak na 10 ludzików choćby kilku ma odpowiednie granaty to dla mnie GIT. Natomiast przykłady, które mnożyłeś jak Searchlight, czy tam Smoke to są itemsy dodawane do każdego pojazdu w komplecie i nie widzę powodu ich braku na modelu. Za to powinny być zabierane punkty za modelowanie. Nie skreślił bym jednak modelu za brak searchlighta (bazowego). I jest trzecia kategoria: wykupiony gear jak Meltabomba (prawie w każdym boxie SM wliczając Devków masz MB), czy tam Mindfuck Scaraby - to jest gear dokupiony z premedytacją, więc modele powinny być odpowiednio przygotowane do turnieju. Niczym nie różni się dla mnie SM z fragiem udającym Meltabomb, a Sentinel z Laserem udającym Plasma Cannon - to jest brak Wysiwyg. Każdy ma swój punkt widzenia - mój jest taki, jak przedstawiłem.

   Usuń
  2. Ciężko jeździć gdziekolwiek, kiedy armia jest w stanie raczej rozpadowym. Skoro się wziąłem za jej majstrowanie, to fajnie byłoby znać wszystkie wytyczne.
   Dziwne.... kupiłem box assaultowców i Devków i mam tylko jedną MB... hm... która gdzieś w Warpie zaginęła tak w sumie, więc nawet sklonować nie idzie.
   Co z poziomami magostwa, Veteranami, Mutacjami i innymi rzeczami tego typu? Jak to przedstawić?
   Storm/Combi-bolter, przechodzą wymiennie?

   Usuń
  3. Cylindryk pytaj organizatora turnieju, na który planujesz się przygotować i wybrać - czyli chłopca, który prawdiopodobnie jeszcze nie przyszedł na świat...

   Usuń
  4. Byłoby fajnie, jakbyś darował sobie wycieczki osobiste... bo pokazujesz, na jakim poziomie jesteś...

   Usuń
  5. Nie płacz chłopcze, wierzę że kiedyś dorośniesz i przestaniesz pisać pierdoły

   Usuń
  6. Jak na razie widzę, że to autor bloga + anonim muszą dorosnąć, by prowadzić dyskusję na poziomie bez wycieczek osobistych.

   PS: Gdzie jest bits "Flakk" do wyrzutni rakiet? Skoro MB były usuwane a występuję w jednym pudełku, to co z bitsem który w ogóle nie występuje?

   Usuń
  7. Bez kitu Cylindryk, jak byś mnie jeszcze kurwa nie znał. To jest właśnie mój poziom, a ty usilnie siedzisz w nim ze mną, więc nie miej pretensji, że bawimy się na moich zasadach... ja przynajmniej nie staram się udawać, że coś jest nie halo - tak masz rację, to mój poziom, tak - preferuję wycieczki osobiste. w jakim świecie żyjesz bro? lol

   Usuń
  8. Na takim, w których chamstwo jest tępione...

   + nie potrafisz póki co powiedzieć, co jest "nie halo". Bo nie sądzę, aby tak proste pytania, co jest a co nie jest WYSIWYG-iem (i jak to ewentualnie przedstawić), przerastały Twoje możliwości rozumowania. Aż tak złego mniemania o Tobie nie mam.

   Pytam się o owe rzeczy, bo, jak pisałem, uznałem, że czas najwyższy dopieścić swoją armię na taki poziom, aby, przynajmniej WYSIWYG-owo, jeśli nie malarsko (ten wątek pomińmy, WOW-a tutaj nigdy nie będzie), nadawała się na Mastery (+ dość mocno mnie wkurzył stan rozkładu mojej armii i walające się wszędzie bitsy), a Arena to "podobno" najbardziej restrykcyjny turniej w owym względzie, co też Twój próbuje udowodnić (choć pokazuje też trochę niefajne zachowanie, w postaci nieinformowania gracza o tym, że coś mu zostało wykreślone z rozpiski od razu... a przynajmniej taki wniosek można wysnuć po owej lekturze).

   Usuń
  9. Kochanieńki - ja tylko trolluję trolla XD Może rozmawiali byśmy inaczej, gdybyś był turniejowym graczem, z którym zagrał bym chociaż raz w życiu, ale ponieważ uprawiasz tę grę na zasadzie czystej teorii to w moim mniemaniu nie zasługujesz na wyjaśnienia. Powiedzmy, że chwilowo zapewniasz mi tu mały entertainment. Ot cała filozofia.

   Usuń
  10. No patrz, turniejowym graczem jestem. Czemu nie Masterowym, napisałem wyżej, także Twój argument jest takim trochę... inwalidą.

   Więc tak, dalej liczę na to, że potrafisz się zebrać w sobie i udzielić odpowiedzi na nurtujące mnie kwestie WYSIWYG-u... między innymi po to, byś nie miał sam problemów z rozpoznaniem u mnie, co jest co.

   Usuń
  11. Próbuj dalej bo jak na razie odbijasz się od ściany:)

   Usuń
  12. W sumie mam nadzieję, że nigdy na ciebie nie trafię na turnieju... granie z idiotą większym ode mnie do najprzyjemniejszych doświadczeń nie będzie należało. Tak przemawiając na Twoim poziomie, aby dotarło...

   Usuń
  13. Raz w życiu masz okazję poczuć się jak ludzie polemizujący z tobą na forach to korzystaj XD

   Usuń
  14. Skąd niby wniosek, że gracz nie był poinformowany o skreśleniu czegoś w rozpisce. Nie wiem czy jest bardziej dosadny sposób przekazania mu tego, oprócz wytatuowania mu tego na czole, niż wzięcie mu oficjalnej rozpy turniejowej oraz długopis i WYKREŚLENIE Z NIEJ GEARU/MODELU.

   Usuń
 3. ja tylko dodam od siebie, że co do mindfuck scarabów, to się nie zgodzę, że brak ich na modelu skutkuje wywaleniem takowego. One są opisane jako mikroskopijne skaraby wchodzące do mózgu, a wymagano wyjebiaszczo dużego scaraba przypiętego do łapy necrona, albo pełzających pod jego stopami. Taka trochę przeginka.

  Ogólnie świetnie się grało, a Sławek na prawdę szukał swoich modeli po tym jak pewien blady poznaniak mu je "rozstawił" po sali ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Cylindryk, twój problem jest bardzo prosty i opisany w dość znanej bajce "o chłopcu który krzyczał "WILK!!!" ". Jak trollowałeś już tyle razy, a potem piszesz komentarz w swoim trollowym stylu, każdy uzna że to troll. Przykre ale prawdziwe.


  Co do mindshackle scarabów, czemuż nikt nie wpadł na jakże skomplikowany pomysł zrobienia kulki z GS'u małej, spłaszczenia jej na łapie/desce lorda i nożykiem po obu stronach zrobienia 3 małych nacięć, aby zobrazować nóżki, potem dobrze to wymalować i jest micro-mindshackle scarab. Nakład pracy na zrobienie 2-3 : 5 minut + 1 dzień przerwy na wyschnięcie GS'u, a potem malowanie mikro-bitsa :D

  OdpowiedzUsuń